Bindallı Modelleri

Bindallı, Osmanlı zamanında evlenen kızların kendi düğünlerinde giydikleri ve evlendikten sonrada katıldıkları tüm düğünlerde giydikleri geleneksel kıyafete denir.  Bindallı modelleri Osmanlıdan doğup günümüze kadar önemini koruyarak gelmiştir. O dönemlerde gündelik hayatta da bindallıya benzer modeller dönemin kadınları tarafından gündelik hayatta da giyilmektedir. Ancak günümüzde sadece kına gecelerinde gelinler ve nedimeleri tarafından giyilmektedir.

Geçmişimizi yansıtan bir çok Bindallı Modelleri günümüze kadar geleneği korunarak devam etmektedir.

Hürrem Bindallı Modelleri:

Son zamanlarda özellikle dönem dizilerinin de etkisiyle sultanların giydiği modeller kına gecesi bindallıları için uyarlanmaya başladı. Hürrem bindallı modelleri diğerlerinden farklı olarak etek kısmında ve genellikle abiye ve gelinliklerin kabarık kullanılması için kullanılan tarlatan olarak adlandırılan malzemenin kullanılmasıyla tasarlanır. Hürrem bindallı modelleri böyle kabarık durmasıyla ihtişamı ve gücü temsil etmektedir. Ayrıca kol kısımları diğer modellere göre daha uzun ve iki parça gibi duran dirsekten genişleyen bir detaya sahiptir. Boyları uzundur ve kabarık olmasının da etkisiyle ayaklar görünmez. Genellikle zümrüt yeşilinin hakim olduğu Hürrem modelleri gösterişli bir taç ile kombin edilmektedir.

 

Hint Bindallı Modelleri:

Hint modelleri Osmanlı ve Hürrem tarzından oldukça farklı olup kalem etek ya da elbise modelindedir. Hint bindallı modelleri tarlatan veya çan modeller içermez. Hint esintileri taşıyan bu modellerde göbeği açık 2 parça olan ve muhakkak tek omuzdan gövdeye çapraz uzanan bir parça bulunmaktadır. Hint Bindallıların en büyük özelliği ise saçların ortadan ayrılmış topuz yapılmasıyla kullanılan ve alın kısmına değen bir kolyenin bulunmasıdır. Hint bindallı modelleri aksesuarla zenginleştirilen ve şahmeran benzeri elleri kaplayan aksesuarlar ve büyük abartılı kolyeler ile kombine edilir.

 

Kırmızı Bindallı Modelleri:

En çok tercih edilen ve bindallı denilince akla ilk gelen model kırmızı bindallı modelleridir. Genellikle kadife kumaşın hakim olduğu kırmızı kaftan üzerine altın sarısı desenler işlenerek ve altın sarısı iç elbise veya şalvar ile kombine edilen ve en çok kullanılan modeldir. Kırmızı bindallı modelleri kırmızı sarı veya kırmızı beyaz renkleri ile kullanılabilmektedir.

Bindallı Modelleri Kiralama:

Bindallı modelleri günümüzde çoğunlukla kına gecelerinde tercih edilmesinden dolayı gelin adayları tarafından genelde kiralık olarak tercih edilmektedir.  Bindallı modelleri kiralık olarak düğün kıyafetleri, gelinlik ve kına malzemesi satan yerlerin neredeyse hepsinde ayrıca internet mağazalarında da bulunmaktadır. Bu mağazalarda kiralık bindallı modellerinden istediğinizi beğenip satın alma fiyatının neredeyse yarısına kiralayıp, işiniz bittikten sonra temizlenmiş paketli bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Bindallı modelleri kiralık olarak tercih edildiğinde mağazalara göre değişmekle birlikte genelde standarttır ve üzerine oynama yapılmasına (kısaltma, daraltma) izin verilmez. Ancak bu durumun yaratmış olduğu sıkıntıdan dolayı bazı mağaza sahipleri kira fiyatından ufak bir fark alarak tadilata izin vermektedir.  Kiralık kaftan fiyatları il bazında değişmektedir.