Kaftan Modelleri

Kaftan modelleri yöreden yöreye değişkenlik gösteren hayal gücünün sonsuzluğu ile farklı tarz ve şekillerde tasarlanabilir.

Kaftan, üste giyilen, kumaştan yapılan, uzun, süslü ve astarsız elbise olarak tanımlanabilir. Kaftan cins ve nevilerine göre murabba, keçe, çuha gibi isimler alır. Osmanlı zamanlarında padişahların kullandığı bu elbise günümüzde kına gecelerinin vazgeçilmezi halindedir. Kına geceleri gelinlerin hayatları boyunca yaşayacakları en önemli günlerden birisi olmaktadır. Bu da bu gecenin özel olması, bütün güzelliklerin bu geceye toplanması için iyi bir sebep olmakta. Geçmişe baktığımızda gelinler kına geceleri için kırmızı renkte kaftanları daha çok tercih ediyordu fakat günümüzde farklı renklerde kaftanlar tercih ediliyor.

Kaftanlar içe ve dışa giyilmek üzere iki tür dokunmuştur. Dışa giyilenler merasim kaftanlarıdır. Bunlar altın telli çatma veya seraserden yapılmıştır. Bunların diğer kaftan biçimlerinden tek farkı kol üzerinden omuzdan aşağıya kaftan boyu kadar yen denilen ikinci bir kolun olmasıdır.

Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan kaftanların, asırlar geçtikçe kumaş cinsleri de değişmektedir. Fakat kaftan formları hemen hemen aynı kalmaktadır. Çoğunlukla kaftanlar önden açık, yakasız veya küçük dik yakalıdır, uzun veya kısa kollu cepli ve yanları yırtmaçlıdır. Önleri şerit veya brit düğmelidir. Bir kısmının içi pamuklu dıştan kapitone şeklinde boyuna dikişlidir. Bazı içe giyilen kaftanlar kısa kollu olup ayrıca takma kolları da mevcuttur. Söz konusu giysiler bugün Topkapı Sarayı Müzesi Padişah Elbiseleri kumaş deposu ve seksiyonunda bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’ten, Sultan Reşat’a kadar bütün padişahların giyim eşyalarının kaftan ağırlıklı olduğu görülmektedir.

Günümüzde kına gecelerinin dışında gece hayatı için kullanılan kaftan ceketler de oldukça iddialı parçalar olarak gözümüze çarpmakta. Özellikle şık takımları tamamlayan bu parça bütün moda takipçilerinin göz bebeğidir. Kaftan ceketlerin günlük hayatta kullanılır hale gelmesi gerek vücut hatlarına olan uyumuyla gerekse rahatlığıyla onları tercih edilir hale getiriyor.

Bu bilgilerin ardından asıl konumuz olan kaftan modellerine gelelim;

Yukarıda da bahsettiğim gibi kaftanlar günümüzde çoğunlukla kına gecelerinde kullanılıyor.  Birkaç küçük dokunuşla onlarca farklı modelin oluşturulabileceği kaftan modellerinin bir kaçından bahsetmek istiyorum.

Kaftan Bindallı Kına Elbisesi

Kaftan bindallı kına elbisesi olarak adlandırılan bu kaftan modeli genellikle özel dokuma kumaşlar kullanılarak üretiliyor ayrıca üzerlerindeki işlemeler de genelde tamamıyla el işi olarak yapılmakta. İsteğiniz üzerine bütün renklerde üretim yapılabilmekte. Bir diğer kaftan modeli de Çerkezlere özgü olan modeldir. Bu modelde kaftanın ense bölümü ve ön kısmı, eteğin açıldığı kısımlar ve kaftanın uç ve kol eki kısımları işlemelidir. Burada kısa bir bilgiye değinmek istiyorum eski zamanlarda Çerkezler savaş zamanlarında kaftan giyer ve bel hizalarına kemer takarlardı. Kemerler aynı zamanda kılıçlarını taşıdıkları birer araç durumundaydılar.

Hürrem Modeli

Şimdi de size Hürrem’in giymiş olduğu kaftanlardan biraz bahsetmek istiyorum. Bu kaftan modelinde Hürrem Sultan’ın giydiği bazı kaftanlar işlemeleri ile dikkat çekerken bazıları da işlemesiz yani düz oluşuyla dikkatleri üzerine çekiyor ve genç kızların ilgi odağı haline geliyordu. İşlemeler ve üzerinde kullandığı takılarla mükemmel bir kombin yakalayan Hürrem Sultan gerçekten o dönemi bizlere başarılı bir şekilde aktarmıştı. Tamamen ipekten üretilen bu elbiseler yumuşaklığı, rahatlığı ve şıklığıyla kına gecesi hazırlığında olan gelin adayların gözdeleri arasında yer alıyor.

Gülcihan Sultan Modeli

Bir diğer kaftan modeli de Gülcihan Sultan modeli. Genellikle koyu renklerin tercih edildiği bu kaftan modelinde kollarda ve elbisenin ortasından geçen açık renk ona bir hava katıyor. Bu modelde işlemeler açık renklerin hemen bitim noktasında başlıyor ve ortalarına kadar devam ediyor.

Kaftan alırken dikkat edilmesi gerekenlerden de biraz bahsetmek istiyorum. Öncelikle yapmanız gereken kendinize en uygun bedeni seçmek ve denemek çünkü bazı bedenlerin üzerinize nasıl olacağını düşünseniz de denediğinizde üzerinize ne kadar oturduğunu, bel genişliği, kol rahatlığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Sıradaki aşama renk seçimi; her insanın ten rengi farklı olduğunda kendi teninize en uygun olan kaftanı seçmelisiniz. Yani ten rengi ve kaftan uyumu oldukça önemlidir. Özel tasarım ürünleri incelemek ve denemek seçiminizde size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca kına gecesi alanının konsepti seçiminizi kolaylaştırabilecek noktalardan birisidir. Kına gecesi konseptine uygun kaftan modelini seçmek daha hoş bir görüntü sağlayacaktır. Tabi bu hoş görüntüyü tamamlayacak ayakkabı ve takılar da oldukça önem taşımaktadır. Ufak bir ipucu vereyim; takı tercilerini aldığınız kaftana göre değil de saç renginize göre yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü alacağınız kaftan muhtemelen işlemeli olacak ve bir de bunun üzerine onunla uyumlu bir takı alırsanız bu görüntünün boğulmasına neden olacaktır.

Kına gecenizde eşsiz bir görünüşü yakalamak istiyorsanız bahsettiğim kaftan modellerinden alarak ışıltınızı ortaya çıkararak unutulmaz bir kına gecesi geçirebilirsiniz.